Resident Evil

Resident Evil

Vývojáři: Nextech, Capcom
Žánry: Adventury
Příbuzné kategorie: Adventury, Hry pro dívky

Datum vydání zobrazit vše

22. března 1996 - PlayStation
6. prosince 1996 - PC
25. července 1997 - Sega Saturn
19. ledna 2006 - Nintendo DS
27. listopadu 2014 - PlayStation 3
21. ledna 2015 - PlayStation Network

Popis hry

Děj si nese jako první v řadě, nicméně posloupností událostí universa se odehrává jako druhý (o pár let později vyšel Resident Evil Zero, který doplňuje situace před tímto prvním dílem). Prvotním žánrem je Resident evil, později Resident evil Remake. Samotný kanonický děj se neliší, pouze remake verze...zobrazit více

Děj si nese jako první v řadě, nicméně posloupností událostí universa se odehrává jako druhý (o pár let později vyšel Resident Evil Zero, který doplňuje situace před tímto prvním dílem). Prvotním žánrem je Resident evil, později Resident evil Remake. Samotný kanonický děj se neliší, pouze remake verze doplňuje nějaké informace, které nastaly.

Máme na výběr ze dvou ikonických postav série: Chris Redfield a Jill Valentine. Jako hráči se ujímáme jedné z postav, každá do děje nastupuje trochu s jinou výbavou, stylem reakcí a některé události přicházejí v jiné posloupnosti či odlišným způsobem řešení (např. Jill umí hrát na klavír, Chris musí domluvit Rebeccu a k tomu potřebuje chvíli času na zopakování):

Chris Redfield začíná v naprostém začátku ozbrojen jen nožem, disponuje menším inventářem než JIll, pro otevření lehkých zámků musí pátrat po malých klíčkách a celkově počet nalezených zbraní je menší. Na druhou stranu snese daleko větší podíl zranění, ve výbavě je standardně vybaven zapalovačem (nezabírající pole v inventáři) a na výpomoc má kolegyni Rebeccu Chambers, která mu jednou za čas nabídne ošetření zranění.

Jill Valentine na rozdíl od Chrise začíná s Berretou, má větší inventář (o dvě pole navíc), ovládá umění otevírání zámků (odpadá povinnost hledat malé klíčky) a narazí na své cestě na větší množství palebné síly a malé procento je i agilnější. Jejím partnerem je Barry Burton, který ji občas podpoří municí a dalším vybavením do plusu. Nicméně neustojí toliko zranění co Chris. Víceméně se dá říct, že hra za Jill je na první hraní určitě lépe schůdnější.

Dalším rozdílem je především role partnera, který sehrává určitou roli a za určitých situací může i zahynout (nicméně kanonicky všechny čtyři hlavní postavy, resp. pět přežívají). A v některých situacích je nabídnuta i pomoc u různých situací.

Hra nám prostředí zobrazuje v přednastavených kamerových úhlech a postava se ovládá stylem tanku, tzn. pohyb doprava znamená otočí se v ose doprava (pozn. v poslední verzi (HD remaster) je nabídnuta v nastavení i možnost pohybu dle zadaného směru).

Hráč musí sbírat a používat předměty v určitých situacích pro další postup a zároveň bojovat o svůj život pomocí hledání zbraní, munice, léčebných prvků a obranných předmětů. Využívá tak i beden (storage box), kde může předměty ukládat a následně i v jiných lokacích vyzvedávat (všechny tyto bedny sdílí jeden "cloud" můžeme říct)

Resident Evil přinesl do herního žánru, jako jeden z prvních svérázný způsob uložení pozice (který v nových dílech již zcela odpadl). Postava ve hře nachází inkoustové pásky v omezeném počtu a pro uložení pozice, je potřeba narazit na starý psací stroj, kde je možno pozici zapsat (doslova).

K dispozici je ve hře poměrně velká sorta zbraní, které může postava použít na obranu a samozřejmě po prostorách různě roztroušená munice. V remake verzi hra nabízí i možnost tzv. obranných předmětů (dýky a navíc pro Chrise flash granáty, pro Jill baterie do paralyzéru), které může postava využit při napadení zepředu a odrazit tak atak.

Hra nabízí netradiční systém záznamu zranění. Po vizuální stránce se postava po větším zranění zobrazuje především (pro sérii typickým) držením se bok a s tím spojené rychlejší dýchání, pomalejší pohyb (tento detail byl zaveden až v druhém díle Resident Evil 2, ale Remake jej nabízí). Po otevření inventáře se nám nabídne pohled na záznamovou kartu EKG, kde se mění jak psaná křivka (zelená/fine, žlutá/caution, oranžová/caution, červená/danger, fialová/poison). Zvláštním případem je otrava (poison), kdy postava nese stejné symptomy jako po "fyzickém napadení" ale postupně slábne (EKG padá na pozadí do červené barvy/danger statusu), tento stav je velmi zrádný. Léčba probíhá za pomocí použíti "First Aid Spray" nebo sběrem a případnou kombinací bylin (Herb).

Aktuální cena

Vůbec poprvé se Resident Evil představil na Play Station i PC, přičemž příběhově jde v pořadí o až druhou hru ze série, po RE 0. Legenda hororového žánru ukázala v plné síle, díky čemu se tou legendou skutečně stala. Dnes už je na světě remasterovaná verze, která ať už se to fanouškům líbí, nebo ne, tak je podstatně lepší, než ta původní. Přesto, nebýt téhle hry z roku 1996, tak kdoví, co by s celou sérií RE bylo. Vstup na trh s hrami pro PSX a PC byl klíčový. Jediné, co hráčům mohlo vadit a vyloženě to bilo do očí, tak byly videosekvence, ve kterých vystupovali skuteční herci, podle předvedených výkonů ale spíš ochotníci, jejichž výkony byly spíš k smíchu, než aby napomohly vytvoření atmosféry. Přesto dávám *****, protože mezi nedostatky není žádný vážný důvod proč hru shazovat.
08.11.2017
Verze pro americký trh měla oproti ostatním cenzurované úvodní intro. Vystříhána byla například scéna, kde si Chris Redfield zapaluje cigaretu.
Uživatelské skóre 79%
Moje hodnocení
Hodnocení kritiků
79 100
Screenshoty ze hry
Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.